Tynki maszynowe Lubin

Tynki maszynowe Lubin ścienne są praktycznym podłożem, które poprawiają nie tylko mikroklimat w pomieszczeniach, ale również zabezpiecza przed działaniem wilgoci, a jednocześnie podnosi walory wizualne.

Wybór odpowiedniego tynku

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego tynku. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno dobre jakościowo tynki gipsowe jak i cementowo-wapienne. Wybór tynku zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża oraz od poziomu wilgotności panującego w danym pomieszczeniu.

Tynk gipsowy doskonale sprawdzi się na ścianach suchych w pomieszczeniach takich jak korytarz, pokój, salon, sypialnia. Zaprawy gipsowe można z pełnym powodzeniem stosować na ścianach z betonu komórkowego, cegieł, a także z pustaków ceramicznych. Z kolei tynk cementowo-wapienny lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych jak kuchnia czy łazienka. Tynk cementowo-wapienny jest również niezbędny w przypadku ścian, które wymagają grubej warstwy tynku.

Zarówno tynk gipsowy jak i ten cementowo-wapienny czy tynki maszynowe Lubin posiada tylko trzygodzinny czas przydatności. Po upływie tego czasu zaprawy zaczynają zasychać, a to z kolei uniemożliwia ich dalsze wykorzystanie. Rozrabia się, zatem tyle tynku, ile uda się nałożyć na ścianę w ciągu tego czasu. Wiążąca się już zaprawa nie może być pod żadnym pozorem rozrzedzana i nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia.

Przygotowanie podłoża pod tynk

Przygotowanie podłoża jest uniwersalną czynnością, którą należy wykonać w przypadku tynku gipsowego i cementowo-wapiennego. Powinno się usunąć wszelkie zanieczyszczenia, tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszone fragmenty ściany. W drugiej kolejności należy zamontować na narożniki specjalne profile ochronne.

Kolejny krok to wyrównanie chłonności podłoża. Zaleca się w tym przypadku stosowanie preparatu gruntującego. Dzięki temu zabezpieczymy ścianę czy sufit i zwiększymy przyczepność masy tynkarskiej. Jeśli ściana jest bardzo chłonna powinno się dodatkowo nałożyć tzw. obrzutkę, która znacznie zwiększy przyczepność tynku. Zazwyczaj jest nią mieszanina piasku, cementu (w proporcji 1 na 1) oraz odrobiny wody.

Proces tynkowania zaprawą gipsową

  1. Nakładanie. Tynk gipsowy nakłada się na całą ścianę, pilnując jej wypoziomowania. Grubość zaprawy nie powinna przekroczyć 30 mm.
  2. Zaciąganie. Wstępnie wyrównuje się tynkowaną powierzchnię. Przeprowadza się je zaraz po nałożeniu zaprawy tynkarskiej.
  3. Równanie. Następuje po lekkim związaniu się tynku.
5.00 avg. rating (99% score) - 451 votes