Tynki maszynowe Legnica

Ściany wewnętrzne można tynkować przez okrągły rok a tynki maszynowe Legnica, nawet zima nie staje na przeszkodzie. Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach,  dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci popękanych lub odpadających tynków czy odbarwień.

Kiedy tynkować?

Prace można zacząć już po okresie osiadania i skurczu murów, czyli od około 3 do 6 miesięcy po zakończeniu prac przy stanie surowym. Jest to czas, w którym budynek powinien już wstępnie osiąść. Podłoża żelbetowe i betonowe wymagają z kolei odczekania, co najmniej 2 miesięcy.

Należy pamiętać, że tynkowanie ścian zawsze wymaga pewnych określonych warunków atmosferycznych: pod żadnym pozorem nie wolno tynkować przy temperaturze niższej niż 5°C i wyższej niż 25°C. Niższa temperatura może doprowadzić do przemrożenia tynku, a to z kolei mogłoby doprowadzić do jego nierównomiernego wysychania i powstania różnych przebarwień. Z drugiej strony, w letnim okresie powinno się unikać prac na suchych i rozgrzanych słońcem ścianach.

Jak poprawnie przygotować podłoże?

Prawidłowe przygotowanie podłoża to bardzo ważny element każdej z prac tynkarskich. Idealna ściana powinna być nie tylko równa, ale również sucha i niepyląca. Ważne jest ponadto, by była szorstka oraz chłonęła wodę równomiernie. Podłoże natomiast powinno być wolne od wykwitów oraz pozbawione rys i pęknięć.

Wszelakie niedoskonałości i ubrudzenia należy koniecznie usunąć zanim przystąpi się do pracy – tylko powyżej opisane warunki zagwarantować mogą optymalne rezultaty tynkowania. Warto pamiętać również o osłonięciu oraz przytwierdzeniu wszelkich elementów metalowych i drewnianych. Można w tym celu użyć np. siatki stalowej. Elementy metalowe należy też dodatkowo zabezpieczyć środkami antykorozyjnymi.

Grzyb na ścianie – jak się go pozbyć?

W przypadku, gdy podłoże pod tynk jest wyjątkowo dobrze chłonne zaleca się wykonanie (na dobrze zwilżoną powierzchnię ściany) obrzutki z zaprawy wykonanej np. z cementu i piasku w proporcjach 1:1. Takim wyjątkowo chłonnym podłożem są np. beton komórkowy czy pustaki silikatowe.Zabieg ten znacznie zmniejszy chłonność owego podłoża.

O czym należy pamiętać przy przygotowywaniu zaprawy?

Kluczowym elementem zaprawy tynkarskiej jest odpowiednie dobranie proporcji każdego ze składników, w taki sposób by uzyskała ona odpowiednią konsystencję. Aby zaprawa mogła spełnić wszystkie wymagania, powinno się zawsze stosować składniki dobrej jakości.

Podczas jej rozrabiania warto pamiętać o odpowiedniej kolejności mieszania. Najpierw miesza się cement, piasek i 2/3 części wody. Następnie powoli dolewa się pozostałą wodę, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

System ociepleniowy bez tynku?

Warto pamiętać, iż gotowa zaprawa utrzymuje swoje właściwości tylko przez około 3 godziny. Po upływie tego czasu należy ją koniecznie wyrzucić. Niedopuszczalnym jest natomiast dodawanie wody w celu jej ponownego użycia. Zaprawa, która leżała zbyt długo może grozić niedostateczną wytrzymałością tynku, a co za tym idzie jego uszkodzeniem, pękaniem oraz odpadaniem.

Jak tynkować?

Najważniejszym z elementów jest prawidłowe przygotowanie mieszanki tynkarskiej. Musi być ona dobrana w całkowitej zgodzie z projektem oraz specyfikacją techniczną. Pod uwagę należy też wziąć zalecenia umieszczone na opakowaniu cementu. Trzeba pamiętać, że profile tynkarskie koniecznie muszą być dobrane zgodnie z ich przyszłą funkcją oraz że nie można dopuścić, aby za nimi powstała jakakolwiek pusta przestrzeń. Co więcej, na wszystkie miejsca narażone na pęknięcia trzeba nałożyć siatkę tynkarską. Sama grubość gotowego tynku zależy od kilku czynników takich jak: podłoże, mieszanka, sposób wykonania czy liczba warstw. Dobry tynkarz Legnica ma to w jednym Palcu.

Wyróżnia się kolejne fazy układania różnych rodzajów tynków:

  • wykonanie obrzutki z rzadkiej zaprawy grubości do 3–4 mm. Konsystencja obrzutki powinna odpowiadać 10–12 cm zanurzenia stożka pomiarowego;
  • po delikatnym stwardnieniu obrzutki wykonywany jest narzut o grubości 8–15 mm. Gęstość zaprawy nie powinna przekraczać 9 cm zanurzenia stożka pomiarowego;
  • kolejną warstwę stanowi gładź wykonana z rzadkiej zaprawy oraz drobnym piaskiem o uziarnieniu poniżej 0,25–0,5 mm. Zaprawa ta powinna być bardziej „tłusta” niż ta służąca do narzutu, natomiast grubość gładzi wynosi zwykle 1–3 mm. Po stężeniu gładź zaciera się drewnianą packą drewnianą, stalową albo drewnianą, która obłożona jest filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku.
  • szpachlowanie ścian

Zapraszamy do skorzystania z oferty na tynki maszynowe Legnica.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości tel. 500-741-667

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote