Malowanie

malowanie jelenia góra

Malowanie, czyli, od czego zacząć? mamy dla Was kilka porad

Gdy podłoże jest nowe:

 • tradycyjne tynki można malować oraz gruntować dopiero po upływie, co najmniej 3 tygodniach od ułożenia.
 • Suche tynki (płyty gipsowo-kartonowe) maluje się po wyschnięciu masy szpachlowej, która wypełni spoiny pomiędzy nimi, czyli po upływie zazwyczaj jednego lub kilku dni. Zależne jest to od temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu. Natomiast, jeżeli podłoże jest zbyt chłonne, można je zagruntować. Dobry malarz Jelenia Góra będzie to wiedział od razy

Gdy podłoże jest stare:

 • pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność – trzeba je koniecznie zagruntować preparatem, który poprawi jego parametry.
 • Poplamione– można spróbować je zeszlifować przy użyciu papieru ściernego lub wywabić plamy preparatem emulgującym.Można też plamy zamalować farbą gruntująco-izolującą.
 • Odspaja się od muru– w tym przypadku należy skuć te fragmenty, które po uderzeniu młotkiem wydają głuchy odgłos, a następnie w miejscu powstałych ubytków należy położyć nowy tynk.
 • Pocięte przez rysy– takie pęknięcia wypełnia się elastyczną zaprawą lub specjalną masą uszczelniającą. Koniecznie należy pamiętać o naklejeniu na rysę siatki lub taśmy wzmacniającej.
 • Farba się złuszcza– taka farba musi zostać usunięta. Najpierw powinno się ją namoczyć, a następnie zdzierać. Gdy odspoiła się miejscowo, ubytek wystarczy uzupełnić masą szpachlową i przeszlifować papierem ściernym.
 • Pomalowane farbą klejową– nie jest to odpowiedni podkład pod nowe farby dyspersyjne. Farba klejowa musi być dokładnie zmyta ze ścian, na przykład przy użyciu wodą z szarym mydłem. Natomiast, jeśli ściana jest pomalowana tylko jedną lub dwiema warstwami takiej farby, wystarczy ją dokładnie pokryć gruntem do porowatych podłoży.
 • Wytapetowane– niektóre rodzaje tapet również można malować. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy są one równo ułożone i nie odspajają się od ściany. W innym przypadku, tapetę należy zerwać. Można to zrobić, używając preparatu rozpuszczającego klej– najpierw nakłuwa się tapetę, a potem nakłada na jej powierzchnię preparat i pozostawia pewien czas. Z kolei, aby usunąć tapetę papierową, wystarczy namoczyć ją ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub użyć specjalne urządzenie do odmaczania parą wodną.

Przygotowujemy farbę do malowania

Mieszanie farby – w dużym opakowaniu najłatwiej mieszać przy użyciu wiertarki ze specjalną końcówką do mieszania. Z kolei małą puszkę wystarczy tylko kilka razy wstrząsnąć.

Porcjowanie farby – na tackę malarską lub do wiadra wylewa się tylko tyle farby, ile da się zużyć w ciągu maksymalnie 2 godzin. Opakowanie z pozostałą farbą powinno być w tym czasie zamknięte, by nie wysychała.

Przed malowaniem sprawdzamy stan otynkowanego podłoża:

 • Nośność– jest dobra, gdy rysy siatki nacięć wykonanych, co 2 mm mają ostre krawędzie.Ponadto, nie wykruszają się, a podczas opukiwania młotkiem nie wydobywa się żaden pusty dźwięk,który mógłby świadczyć o odspojeniu się tynku. Co więcej podłoże pod żadnym pozorem nie powinno pylić, a przetarte dłonią nie może pozostawiać na niej brudnego śladu.
 • Twardość– jest idealna, gdy śrubokręt wkręcany w podłoże stawia opór i nie wchodzi w nie łatwo.
 • Chłonność– jest na odpowiednim poziomie, jeśli woda wylana na ścianę spływa z niej i nie pozostawia mokrych śladów.
 • Trwałość starej powłoki – jest wystarczająca, gdy stara farba się nie łuszczy.

Malowanie Jelenia Góra

Po zakończeniu prac przygotowawczych można przejść do malowania. Wymaga ono nie tylko odpowiedniej temperatury otoczenia,ale i powierzchni malowanej, która nie powinna być niższa niż + 10 stopni. Podstawowe narzędzia potrzebne do malowania to pędzel i wałek. Warto pamiętać, że poszczególne warstwy farby powinny być aplikowane w odstępie 2-4 godzinnym. W trakcie malowania nie można dopuścić do wyschnięcia brzegów poprzednio malowanego fragmentu. Nałożenie następnej warstwy farby na wcześniej wyschnięty fragment może po wyschnięciu być widoczne, jako nieestetyczne smugi. Natomiast do pomalowania sufitów pokrytych tynkiem gipsowym używa się wyłącznie farb wodnych- emulsji, które są specjalnie do tego przeznaczone. Wrocław malowanie Jelenia Góra

4.50 avg. rating (89% score) - 2 votes